ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری چیست ؟

همان طور که از اسم پیداست ایمپلنت فوری هم یک نوع از کاشت ایمپلنت است. ایمپلنت فوری یک روش جدید و  پر طرفدار برای انجام جراحی کاشت ایمپلنت است که به دلیل مدت زمان کوتاهی که برای ترمیم جای خالی دندان نیاز دارد برای افرادی که اصلا تحمل بی دندانی را ندارند بسیار محبوب شده است.  ایمپلنت فوری به ایمپلنت یک روزه نیز شهرت دارد. عمل ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه روشی جدیدتر نسبت به روش کاشت ایمپلنت سنتی است. اساس ساختار ایمپلنت سنتی با اساس ساختار ایمپلنت فوری یا یکروزه همسان است.

ایمپلنت فوری
ایمپلنت فوری

همانطور که از شهرت ایمپلنت سنتی میتوانید متوجه میشوید روشی قدیمیتر است اما همچنان طرفداران خود را از دست نداده است. ایمپلنت فوری یا یکروزه را هم مانند ایمپلنت سنتی به اسم و شهرتی که معروف است میتوان آن را شناخت. ایمپلنت فوری یا ایمپلنت  یکروزه نوعی از ایمپلنت است درست با خصوصیات و مشخصات ساخت ایمپلنت سنتی و یا ایمپلنت معمولی و عمده تفاوت آنها در زمان قرار گرفتن پروتز دندانی درون دهان است. در ایمپلنت معمولی مدت زمان انجام فرآیند کاشت ایمپلنت چند جلسه و حتی چند ماه به طول می انجامد اما در روش ایمپلنت فوری کاشت ایمپلنت دندان که دارای سه مرحله متفاوت است در یک جلسه انجام میپذیرد.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت های سنتی

تفاوت دیگری که در روش ایمپلنت سنتی و ایمپلنت فوری وجود دارد این است که ایمپلنت سنتی هزینه کمتری نسبت به ایمپلنت فوری دارد که البته کاملا معقول است زیرا در ایمپلنت فوری موقتا یک تاج دندان طراحی و ساخته میشود که برای آن بادی هزینه بیشتری را پرداخت کنید. در ایمپلنت فوری میتوانید از ریشه دندانی که تازه کشیده است به عنوان پایه ایمپلنت استفاده کنید و دیگر نیازی به کاشت پایه ایمپلنت فلزی از جنس تیتانویم نیست. البته برای همه افراد این روش توصیه نمیشود و برای انجام آن باید واجد برخی از شرایط باشید. افرادی ه دچار پوکی استخوان هستند یا دیابت کنترل نشده دارند بهتر است کاندید انجام ایمپلنت نشوند و از ایمپلنت سنتی استفاده کنند.  مدت زمان بهبودی و جوش خوردن پایه ایمپلنت تقریبا در این روش با ایمپلنت سنتی یکسان است مگر از ریشه دندان طبیعی برای پایه ایمپلت استفاده شود که در این صورت باعث میشود دوره بهبودی در ایمپلنت فوری کاهش یابد.

پیشرفت علم ایمپلنتولوژی در حوضه دندانپزشکی در روش ایمپلنت فوری بدین صورت است که میتوان همزمان با کشیدن دندان اصلی میتوان پروتز دندان را درون دهان قرار داد .

ساختار ایمپلنت فوری

همانطور که گفته شد ساختار ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی یکسان است . تفاوت در روش جراحی و کاشت  ایمپلنت احساس میشود. ایمپلنت فوری نیز مانند ایمپلنت معمولی از 3 قسمت تشکیل میشود: 1. پایه ایمپلمنت 2. اباتمنت 3. تاج دندان

در روش ایمپلنت فوری یک پروتز دندان موقتی وجود دارد. این پروتز دندانی تا زمانی که تاج سرامیکی دندان بر روی پایه ایمپلنت قرار بگیرد به صورت موقتی نقش تاح دندان را برای خالی نبودن جای دندان پر میکند.

قیمت ایمپلنت فوری
قیمت ایمپلنت فوری
 1. پایه ایمپلنت: پایه ایمپلنت مهمترین قسمت ساختار ایمپلنت است. پایه ایمپلنت درواقع همان ریشه دندان محسوب میشود. برای ساخت پایه ایمپلنت نکات قابل خاصی در نظر گرفته میشود. جنس مواد سازنده ایمپلنت باید به گونه‌ای باشد که برای بدن هیچ گونه عارضه و حساسیتی ایجاد نکند. در طی تحقیقات صورت گرفته فلز تیتانیوم بیشترین سازگاری را با بدن انسان داشته است. به دلیل سازگاری بالای فلزتیتانیوم با بدن انسان، پایه ایمپلنت دندان از جنس فلز تیتانیوم خالص ساخته میشود. همانطور که گفته شد پایه ایمپلنت فلزی و به شکل یک پیچ میباشد. پایه های ایمپلنت بنا بر استفاده برای هر دندان سایز و اندازه مختلفی دارد.
 2. اباتمنت: اباتمنت اتصال بین تاج دندان و پایه ایمپلنت است. اباتمنتها دارای انواع مختلفی هستند اما وظیفه تمام آنها اتصال تاج دندان به پایه ایمپلنت است.
 3. تاج دندان: تاج دندان از جنس سرامیک ساخته میشود. با اتصال تاج سرامیکی به اباتمنت ایمپلنت دندان کامل میشود. تاج دندان نقش خود دندان را دارد که به ریشه خود متصل میشود و زیبایی دندان تنها با تاج دندان ایجاد میشود. که البته این تاج تقریبا 3 زمان نیاز دارد برای ساخته شدن و رنگی کاملا شبیه به رنگ طبیعی دندان شما دارد.

مراحل انجام ایمپلنت فوری یا یک روزه

دندانپزشک برای انجام عمل ایمپلنت یکروزه درست مطابق ایمپلنت سنتی و معمولی عمل میکند. ایمپلنت فوری هم برای آغاز کاشت نیاز به مشورت تخصصی با پزشک دارد. قبل از هرکاری دندانپزشک با دیدن عکس سی تی اسکن فک صلاحیت برای انجام عمل ایمپلنت فوری را تایید میکند. در صورت تشخیص مثبت دندانپزشک بر انجام عمل ایمپلنت فوری این عمل در یک جلسه انجام میشود.

ایمپلنت فوری چگونه انجام می شود ؟
ایمپلنت فوری چگونه انجام می شود ؟

در جلسه انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت فوری، پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار میگیرد. در عمل ایمپلنت فوری پس از کاشت پایه ایمپلنت، پروتز دندانی موقتی که از قبل ساخته شده است به پایه ایمپلنت متصل میشود. طول درمان ایمپلنت فوری نیز مانند ایمپلنت معمولی است یعنی پایه ایمپلنت فوری هم مانند ایمپلنت معمولی به 3 الی  5 ماه زمان برای جوش خوردن به استخون فک زمان لازم دارد. درست است که ایمپلنت فوری یا یک روزه در یک جلسه انجام میشود اما پروتز دندانی متصل شده به پایه ایمپلنت به صورت موقتی است. در یک جلسه دیگر تاج موقتی دندان را با تاج اصلی دندان تعویض میشود. جلسه دوم بعد از جوش خوردن پایه ایمپلنت و آماده شدن تاج اصلی دندان انجام میشود. ساختار تاج موقتی یا پروتز موقتی دندان به گونه‌ای است که فشاری به پایه ایمپلنت وار نمیکند و همچنین در روند جوش خوردن نیز خللی به پایه ایمپلنت وارد نمیشود. پروتز دندان موقت یا تاج موقت از جنس پلاستیک ساخته میشود تا وزن کمی داشته باشند و مانند تاج دندان اصلی از جنس سرامیکی نیستند. برای اینکه هنگام جویدن غذا به پایه ایمپلنت فشار وارد نشود تاج موقت را کمی کوتله تر از سطح جونده سایر ایمپلنت‌ها میسازند.

ایمپلنت فوری یا یکروزه هم مانند ایمپلنت‌های سنتی در طی 2 جلسه انجام میشود با این تفاوت که بی دندانی در مدت زمان جوش خوردن پایه ایمپلنت وجود نخواهد داشت.

ایمپلنت فوری در چه مواردی استفاده میشود؟

زیبایی دندانها اهمیت بسیار زیادی دارند. دندانهایی که از نظر زیبایی اهمیت بیشتری را برخوردار هستند جای خالی آنها درون دهان از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است. معمولا  برای خالی نبودن جای دندان افتاده و حفظ زیبایی لبخند ایمپلنت فوری یا یک روزه  برا انجام عمل ایمپلنت انتخاب میشود. دندانهای جلویی بر روی 2 فک بالا و فک پایین در زیبایی تاثیر زیادی میگذارد. ایمپلنت فوری یا یکروزه به دلایلی که بازگو کردیم انتخابهای مناسبی برا کاشت پایه ایمپلنت هستند. دندانهای عقبی فک بالا و فک پایین یا به صطلاح دندانهای کرسی موجود

درون دهان، دندانهای خوبی برای انچام عمل ایمپلنت یکروزه نیستند. در دندانهی کرسی انجام عمل ایمپلنت فوری فقط دز شرایطی امکان پذیر است که چند دندان افتاده وجود داشته باشد و کاشت ایمپلنت فوری در دندانهای کرسی به صورت گروهی امکان پذیر است.

مزایا و معایب ایمپلنت فوری

 1. کاشت ایمپلنت دندان به روش یک روزه یا ایمپلنت فوری هم دارای مزایای قابل توجهی است.  مهمترین مزیت ایمپلنت فوری به نفع تمامی کسانی است که به هردلیلی نمیتوانند جای کاشت پایه ایمپلنت درون دهان را تا پایان جوش خوردن به استخوان فک خالی بگذارند. دراین موارد ایمپلنت فوری مشکل را حل میکند و از تاج موقتی دندان استفاده میکند.
 2. یکی دیگر از مزیتهای ایمپلنت فوری قابل سایش بودن تاج موقتی است. درواقع این پروتز نه تنها با سبک بودن از فشار بر پایه ایمپلنت جلوداری میکند بلکه در زمان جویدن غذا هم از فشار بر پایه ایمپلنت جلوگیری میکند تا روند جوش خوردن موفقیت آمیز باشد.
 3.  در مواردی که دندانهای یک فک به طور کامل یا بیشتر دندانها از بین رفته اند میتوان از ایمپلنت فوری استفاده کرد.

ایمپلنت فوری نیز دارای مزایای بسیار زیادی است که نمونه هایی از مهمترین‌ها را نام بردیم. ایمپلنت فوری معایبی هم دارند . بزرگترین عیب ایمپلنت فوری پروتز موقت آن است. بلافاصله بعد از عمل ایمپلنت پروتز موقت بر روی پایه قرار میگیرد. این امر باعث کاش 15 درصدی موفقیت است.

مهمترین مزیت ایمپلنت علاوه بر دائمی بودن آن، پر کردن جای خالی دندان در بلافاصله بعداز کاشت پایه ایمپلنت است. بزرگترین عیب ایمپلنت فوری کاهش درصد موفقیت در عمل است.

قیمت ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه

همانطور که گفته شد ایمپلنت یک فوری یا ایمپلنت یک روزه همان ایمپلنت سنتی همراه با یک پروتز دندان موقتی است. یعنی در روش سنتی فقط از یک تاج دندان اصلی استفاده میشود که پس از چند ماه به پایه ایمپلنت نصب میشود اما در این روش همان جلسه اول یک تاج موقتی روی پایه ایمپلنت کاشته شده نصب میشود. در نتیجه ایمپلنت فوری از ایمپلنت سنتی هزینه بیشتری نیاز دارد. اما اگر بخواهیم هزینه اضافی را پیدا کنیم روشن است که  اگر  دلیل پروتز دندان موقتی را محاسبه کنیم متوجه افزایش 25 درصدی قیمت ایمپلنت میشویم. قیمت ایمپلنت فوری بستگی به جنس ایمپلنت نیز دارد. دلیل افزایش قیمت ایمپلنت یک روزه علاوه بر استفاده مواد اولیه بیشتر به دلیل تکنولوژی جدیدتر نیز میباشد. قیمت ایمپلنت یکروزه به متخصصی که  عمل جراحی را انجام میدهد نیز بستگی دارد. بعضی از متخصصان ایمپلنت را ضمانت میکنند و این در قیمت ایمپلنت یکروزه نیز تاثیر دارد.

قیمت ایمپلنت فوری به مراتب بیشتر ایمپلنت سنتی است. عامل اصلی قیمترگذاری در ایمپلنت یکروزه کشور سازنده ایمپلنت است.

ایمپلنت فوری نیاز به چه مراقبتهایی دارد؟

ایمپلنت فوری هم مانند سایر ایمپلنتها به روشهای دیگر نیاز به مراقبتهای ویژه دارد. ایمپلنت فوری کمی حساس تر سایر ایمپلنت ها است. مواردی که برای مراقبت از سایر ایمپلنتها الزامی است در ایمپلنت فوری هم الزاما با حساسیت بیشتری رعایت شود. در ایمپلنت فوری به دلیل استحکام کم پایه ایمپلنت درون دهان باید مراقبت بسیار زیادی در جهت اینکه مورد فشار یا ضربه قرار نگیرد انجام شود.

مراقبت های ایمپلنت فوری
 1. کشیدن سیگار و هرگونه دخانیت و مواد مخدر ممنوع است.
 2. ایمپلنت فوری نسبت به سایر روشها تقریبا 15 درصد امکان روبرو شدن با موفقیت کمتری را دارد در این صورت در معرض خطر بیشتری وجود دارد. برای حفظ آن کوشاباشید.
 3. رعایت نظافت ایمپلنت فوری بسیار حساس است زیرا پروتز موقت روی پایه نه چندان مستحکم وجود دارد و هرگونه نظافت غلط و ایجاد فشار روی آن موجب پس زدن ایمپلنت و یا شکست آن میشود.
 4. با توجه به حساسیت ایمپلنت فوری و هزینه های بیشتر آن باید از ایجاد عفونت درون دهان و اطراف لثه جلوگیری کنید. هرگونه تغییرات ناگهانی را به پزشک خود اطلاع دهید و از آنتی بیتوتیک‌هایی که برای جلوگیری از ایجاد عفونت تجویز شده مرتب استفاده کنید.

طول عمر ایمپلنت فوری

طول عمر ایمپلنت فوری با میزان جدیت در مراقبت از دندانها و ایمپلنت رابطه مستقیم دارد. هرچه مراقبتهای ذکر شده بیشتر رعایت شود میزان طول عمر ایمپلنت فوری نیز بیشتر میشود. طول عمر ایمپلنت فوری از 20 سال الی 30 سال تخمین زده میشود. در بسیاری از موارد با رعایت نکات و مراقبتهای خاص در کنار معاینه دندانها سالی 1 مرتبه، طول عمر بسیار بیشتر مشاهده شده است. ایمپلنت فوری در بسیاری از موارد تا آخر عمر باقی میماند.

طول عمر ایمپلنت فوری نیز مانند طول عمر ایمپلنت سنتی به مراقبتهای بعد از عمل و رعایت بهداشت دهان بستگی دارد.

چه کسانی نمیتوانند ایمپلنت فوری انجام دهند؟

به طور کلی انجام عمل ایمپلنت به سلامت جسمانی بستگی دارد. اگر بدن سالم باشد و بیماری خاصی بدن را آزار ندهد انجام عمل ایمپلنت هیچ گونه منعی ندارد. در صورت وجود بیماری های خاص باید بدانید:

 1. پوکی استخوان یکی از بیماریهایی است که راه حلی برای کاشت ایمپلنت ندارد. پوکی استخوان به دلیل کمبود کلسیم در بدن یا بالا رفتن سن ایجاد میشود.
 2. بیماری ها سیستم امنیتی بدن نظیر ام اس و…
 3. انواع سرطانها قبلاز درما و یا در حال انجام شیمی درمانی و پرتو درمانی. بیماران شیمی درمانی تا 3 ماه بعد از درمان و بیماران پرتو درمانی تا 6 ماه پس اتمام دوره و درمان میتوانند ایمپلنت انجام دهند.
 4. بیماران سرطان خون نمیتوانند عمل ایمپلنت فوری  را انجام دهند.
 5. کسانی که دچار تحلیل لثه میشوند نمیتوانند عمل ایمپلنت را انجام دهند اما  تحت نظر جراح متخصص با انجام عملهایی مانند لیفت سینوس و پیوند استخوان میتوانند عمل ایمپلنت را انجام دهند.

بیمارانی که بیماری های خاص زمینه‌ای رنج میبرند نمیتوانند عمل ایمپلنت دندان را انجام دهند تا زمانی که پزشک متخصص اجازه انجام عمل را بدهد.

بزودی
بزودی
بزودی